S:t Andreas katolska församling omfattar norra Skåne - Bromölla, Kristianstad, Hässleholm och ända till Markaryd. Församlingen har drygt 1 300 registrerade medlemmar. Mässor firas på sammanlagt tre platser inom den geografiska församlingen. Mässor firas förutom på svenska även på polska, arabiska, kroatiska, tagalog och ukrainska (bysantisk liturgi). Oblatmissionärerna (OMI) har det pastorala ansvaret för församlingen.
  • Historia i korthet

    1783 – upprättas det svenska apostoliska vikariatet

    1870 – bildas Vår Frälsares församling i Malmö

    1933 – invigs en ny kyrka i Bromölla - mässor firas i Bromölla, Hässleholm och Färlöv

    1953-06-29 – upprättas Stockholms katolska stift

    1967 – påbörjar Oblatmissionärerna sin verksamhet i Hässleholm

    1969 – får församlingen ett nytt kapell i Landskrona

    1971 – tar Oblatmissionärera över ansvaret för Olofström efter Passionisterna

    1971 – bildas Johannes Döparens församling som omfattar Landskrona - Hässleholm - Kristianstad – Olofström

    - kyrkoherde: P. Jan Kalyta omi

    S:t Knuts kapell i Hässleholm var belägen på Tränggatan 15

    1972 - kyrkoherde: P. Teodor Famula omi

    1980-03-01 - delas församlingen:

    - Johannes Döparens församling - Landskrona

    - S:t Andreas församling - Hässleholm

    1980-09-01 – kyrkoherde: P. Ludwik Spalek omi

    1981-10-10 – S:t Andreas kapell - Högalidsgatan 1 i Hässleholm

    1985-01-01 – delas församlingen:

    - S:t Andreas församling - Hässleholm

    - S:t Antonius församling – Olofström (Blekinge)

    1986-11-09 – Invigs S:ta Maria kapell - Kanalgatan 40 i Kristianstad

    1999-09-01 - kyrkoherde: P. Eugeniusz Machnica omi

    2010-08-15 - kyrkoherde: P. Roman Kepa omi

    2014-08-01 - kyrkoherde: P. Wieslaw Badan omi